Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Herkesin hayali güzel ve bembeyaz bir gülümsemeye sahip olmak değil mi? Bundan dolayı insanlar diş beyazlatma isteği duyuyor. Bu işlem sayesinde daha beyaz ve sağlıklı bir görünümde dişlere sahip olabilirsiniz.

Gülümsemek insan hayatındaki en güzel eylemlerden bir tanesi. Arkadaşımızla karşılaştığımızda, mutlu olduğumuzda, fotoğraf çekilirken, komik bir olay olduğunda gülme ihtiyacı duyarız. Bu sebeple dişimizin görüntüsü biz insanlar için çok önemli.

İnsanlar gülümserken dişlerini beğenmediği için gülmekten çekiniyorlar. Bu da kişi de özgüvensizlik yaratıyor. Kim ister ki 32 diş gülmek varken dişler kapalı gülmeyi. Elbette kimse istemez. Ama kişi dişinin kötü göründüğünü düşündüğü için diş göstererek gülmeyi tercih etmiyor. Kısaca dişimizin görüntüsü bile sosyal hayatımızı büyük oranda etkiliyor. Eğer bu durumdan muzdaripseniz siz de bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Diş ile ilgili hastalıklardan insanlar çok korkuyor. Bunun en büyük nedenleri diş hekimi fobisi. Fakat korkmanıza hiç gerek yok. Bu işlem herhangi bir ağrı oluşturmuyor. Bu fobi yüzünden kişiler diş beyazlatma yöntemleri için diş hekimi yerine farklı uygulamalara yöneliyorlar. Diş beyazlatma bandı, diş boyama işlemi, diş beyazlatma makinesi, diş beyazlatma jeli gibi dişlerine zarar verecek ürünlere başvuruyor. Bir diğer başvurulan yol ise tabi ki internet. İnternetten araştırdığımız zaman da dişlerinizi beyazlatmanız için birçok doğal yöntem karşımıza çıkıyor. Bunlar; hindistancevizi yağı, alüminyum folyo ile diş beyazlatma, çilek, karbonat, limon, ceviz kabuğu, elma sirkesi, zerdeçal hatta çamaşır suyu ile dişleri beyazlatma yöntemleridir. Bu yöntemler dişimizin beyazlaşmasında hiçbir fayda sağlamaz. Fayda sağlamadığı gibi sizi sağlıklı dişlerinizden de edebilir.

Sağlıklı ve etkili şekilde dişlerinizi beyazlatmak için kesinlikle bir diş hekimine başvurun.

Dişler Neden Sararır?

Bazı insanların diş yapısı doğuştan sarıdır. Bazı insanların ise günlük hayatta tükettiği yiyecek ve içeceklerden dişleri sarartır. Her ne kadar düzenli olarak fırçalasak bile istediğimiz beyazlığa ulaşamıyoruz. Zaman içerisinde kahve, sigara ve çay tüketimi diş minesinde renk ve leke oluşmasına sebebiyet veriyor. Bu kapsamda diş sararmalarının 2 temel nedeni vardır.

Dışsal Renk Değişikliği: Çay, kahve ve sigara kullanımı gibi dişin yüzeyine zarar veren kimyasallar sebebiyle zamanla diş renginde lekeler ve sarılık meydana gelir.

İçsel Renk Değişikliği: Dişin içinde yer alan dokularda bulunan sağlık sorunlarına dayalı renk değişiklikleridir. Genellikle dişin gelişme ve büyüme dönemlerini kapsayan çocukluk çağlarında ilaç kullanımı, ateşli hastalık, enfeksiyonlar, dişin uğradığı travmalar, çürükler veya yaşlanma ile görülürler. İçsel renk değişikliğinde profesyonel tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kapsamda siz de dişlerini beyazlatma yoluna başvurabilirsiniz. Peki, hangi yöntemlerin uygulandığını biliyor musunuz?

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin yüzeyindeki gözenekli yapıdaki minede meydana gelen renkli inorganik ve organik maddelerin diş beyazlatma özellikteki jeller ile giderilmesi işlemine diş beyazlatma denir. İki farklı diş beyazlatma yöntemi vardır. İlk olarak diş hekimi tarafından dişler muayene edilir. Kişinin diş yapısına göre hangi beyazlatma yöntemi kullanacağına karar verir. Bu işlem ile dişler kendi renginden 3-4 ton kadar beyazlıyor. Bu işlemin dişlere hiçbir zararı yok. Beyazlatmadan önce diş taşları temizlenir. 4 -5 yıl beyazlığını koruyor. Fakat sigara, çay ve kahveyi çok tüketen bir insansanız bu süre sizin için çok daha kısa olacaktır. 6 ayda bir kontrole giderek dişinizdeki beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Dişlerinizi beyazlatmadan önce bir ön hazırlık süreci geçirirsiniz. Bu ön hazırlık süreci hekiminiz tarafından belirlenip ve yönetilen bir süreçtir. Beyazlatma işleminden önce dişlerinizde ya diş etinizde var olan sağlık sorunlarının çözülmesi gerekir. Diş eti problemleriniz varsa bunlar tedavi edilir, dişinizde çürükleriniz varsa bu çürükler tedavi edilir ya da çekilir. Aksi taktirde diş beyazlatma işleminiz için kullanılacak olan jeller istenmeyen sonuçlar doğurur. Dişlerinize ağır zararlar verebilir. Bu nedenle ön hazırlık sürecini mutlaka yaptırın.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Home Bleaching)

Diş beyazlatma yöntemlerinden en çok tercih edilen ev tipi diş beyazlatmadır. Diş hekimi yaptığı muayene sonrası tedavi yöntemine karar vermektedir. Öncelikle dişlerin ölçüsü alınır. Alınan bu ölçüye göre dişleri saran, şeffaf bir plak hazırlanır. Plağa hekimin belirttiği miktarda jel uygulanarak hastanın dişlerine oturtulur. Plaktan dışarıya taşan kısmın dişlere zarar vermemesi için nemli bir pamuk yardımıyla temizlenir. Yapılan tedaviden maksimum verim alabilmek için plağı düzenli olarak kullanmalısınız. Bu yöntemi evde diş beyazlatma ile karıştırmamalısınız elbette.

Sağlıklı bir şekilde dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız diş bakım seti kullanabilirsiniz. Plaklar günde 5-6 saat kullanılır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Office Bleaching)

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi hekim tarafından klinikte uygulanır. Diş etlerine jel sürülerek lazerle donması sağlanır. Daha sonrasında bu jel dişlerin yüzeyine homojen bir şekilde dağıtılmaktadır. Bu yöntemde iki çeşit vardır. Bunlar; ışıkla aktive olanlar ve ışıksız aktive olanlardır.

Işık ile aktive olan için dişlere bir süre ışık verilmektedir. Seanslar istenilen beyazlık tonuna göre birkaç seans daha tekrarlanır. Bu yöntemde işlem kısa sürer ve beyazlatma daha kalıcı olur. Bir seans yaklaşık 15 dakika sürer ve diş jeli periyodlarla dişe uygulanır. Hekim her seans öncesi hastanın dişinin fotoğrafını çeker. Bunun nedeni yapılan işlemlerin dişte oluşturduğu renk değişikliğinin tespit edilmesidir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk birkaç gün dişlere boya vermesi muhtemel olan yiyecekler ve içecekleri tüketmekten kaçının.
 • Asit içerikli besinler dişlerinize hasar verir. Bu sebeple asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Yapılan işlemden dolayı dişleriniz ilk başlarda biraz hassas olur. Bu neden dişlerinizi sert bir şekilde fırçalamayın. Diş fırçanızı daha yumuşak bir fırça ile değiştirerek nazik bir şekilde fırçalayın.
 • Beyazlatıcı diş macunu kullanmak istiyorsanız işlemin üzerinden bir hafta geçmesini bekleyin. Günde bir defa kullanın. Diğer zamanlarda normal diş macunu tercih edin.
 • İşlem sonrasında diş hekiminize sorarak flor uygulamasını yapın.
 • İşlem dişlerinizde bir hassasiyet oluşturduysa yine aynı şekilde diş hekiminizin tavsiye ettiği hassasiyet giderici diş macunları kullanın.
 • İlk zamanlarda çay, kahve ve sigara içmeyin.
 • Olması gerekenden daha sıcak olan ya da daha soğuk olan yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Bazı durumlarda hekim diş beyazlatma yöntemini yapmaz.

 • Fazla aşınan dişlerde,
 • Hamile olan kadınlarda ve emzirme sürecinde olan kadınlarda,
 • Diş hassasiyeti olan kişilerde,
 • Diş gelişimini tamamlamamış kişilerde,
 • Diş minesinin yapısını bozduğu için dişinde çatlak olan kişilerde bu yöntem uygun görülmemektedir.

Bu işlemi yaptırmak istiyorsanız öncelikle hekiminizi doğru seçtiğinizden emin olun. Güzel bir sonuç almanızda büyük önem taşır. Tabi işlemi yaptırdıktan sonra en büyük rol sizde. Dişlerinizin eski haline gelmemesi için bakımına ve hijyenine çok dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde kısa sürede beyazlığını yitirip tekrardan sararma ihtimali var. Bunun önüne geçmek için sık sık dişinizi fırçalayın ve kontrollerinizi aksatmayın.

Kısaca inci gibi bembeyaz dişlere sahip olmak çok da zor değil. Bahsetmiş olduğumuz diş beyazlatma yöntemi ile bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Artık kimse gülmekten çekinmeyecek. Doyasıya gülmenin, kahkaha atmanın keyfini çıkarın. İnsan hayatını uzatan en önemli ilaç gülmektir. Unutmayın siz mutluysanız her şey güzel olur.

İletişim>

Randevu Al >

Blog

Neden FUT Tekniği Terk Edildi?

Neden FUT Tekniği Terk Edildi? 2000’li yılların başında saç ekimi yaptırmak isteyenler için FUT tekniği, adeta tutundukları bir daldı. O yıllarda parlayan bir yıldız olan

Blog

Diş İmplantları Nedir, Neden Yapılır?

Diş İmplantları Nedir, Neden Yapılır? Besinlerin parçalanarak mideye gönderilme serüveni dişlerde başlar. Dişlerin hastalıklı, sağlıksız, çürük ve en önemlisi de eksik olması sindirim sorunlarına yol

Blog

E-Max Lamine Diş Kaplaması Nedir?

E-Max Lamine Diş Kaplaması Nedir? E-max lamine diş kaplaması, uzman hekimlerin hastalarına doğal görünümlü bir gülüş vermek amacıyla uyguladıkları bir kaplamadır. Bu işlemde hastalara özel

Blog

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi, dişe enfekte olmuş veya çürümeyi gerçekleşmiş dişleri kurtarmaya yarayan bir tedavi seçeneğidir. Oldukça fazla tercih edilen bu yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Blog

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Herkesin hayali güzel ve bembeyaz bir gülümsemeye sahip olmak değil mi? Bundan dolayı insanlar diş beyazlatma isteği duyuyor. Bu işlem sayesinde daha beyaz

DHI Tekniği Nasıl Yapılır?
Blog

DHI Tekniği Nasıl Yapılır?

DHI Tekniği Nasıl Yapılır? Son yıllarda en çok yapılan operasyonlardan bir tanesi saç ekimidir. DHI tekniği de bu işlemlerden biridir. İnsanlar karşısındaki kişinin hayata bakış

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Med-Unico WhatsApp
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?