Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Sleeve Gastrektomi

Obezite hastalarına uygulanan en yaygın operasyonlardan biri tüp mide operasyonudur. Tüp mide ameliyatı kilo vermek için gözde bir ameliyat olmasının yanı sıra diyabet cerrahisi için de tercih edilen bir metoddur. Bu ameliyatta kişinin midesinin %80 gibi bir kısmı alınır ve kişinin beslenmesinin aksamaması için midenin az bir kısmı bırakılır. Bu meşhur zayıflama yöntemi BMI ölçümü yüksek, morbidobez kişilerde de tercih edilir. Ama tabii ki kişi tahlil edildikten hangi ameliyatın yapılacağının kararını cerrah ve profesyonel ekibi verir.

Transit Bipartisyon

Transit bipartisyon, sleevegastrektomi gibi hastanın midesinin bir kısmının alınmasının yanında bağırsaklardaki şeker ve belli hormonların emilimini sağlayan bazı bölümlerin alınmasını da içeren ameliyatın ismidir. Bu operasyon metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeyi amaçlar ve oldukça bilinen bir operasyondur.

Loop Bipartisyon

Loopbipartisyon ameliyatı bahsettiğimiz diğer operasyonlardan farklı olarak kilo verimine yardımcı olarak değil, tip 2 diyabete sahip obezite hastalarına uygulanan bir yöntemdir. Bu operasyon, yukarıda bahsettiğimiz diğer operasyonların en verimli kısımlarının bir araya getirildiği bir tekniktir. Loopbipartisyon ameliyatından sonra tüketilen gıdaların yalnızca 1/3’ü normal biçimde sindirime uğrar ve diğer ameliyatlarda olduğu gibi burada da midenin belirli bir kısmı alınır.

Mini Gastrik Bypass

Mini gastrik bypass cerrahi kilo verme yöntemlerinden en kısa süreli ve en kolay olanıdır. Doktorların da tavsiye ettiği bu yöntemin en büyük ayrıcalıklarından biri ekonomik olarak daha uygun ve zaman açısından daha el verişli olmasıdır.

Bu operasyon, tip2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol vb. Hastalıkların tedavisine yüksek oranda katkı sağlamaktadır. Mini bypass’da hem midenin bir kısmı hem de bağırsaktaki emilim yapan ilgili bölge alınır.

Duodenal Switch

Duodenalswıtch, gastrik bypass ve sleevegastrektomitekniklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir operasyondur, bu operasyonda da yine midenin bellirli bir kısmı alınır ve yalnızca 1-2 litre kadar mide odası bırakılır. Yaklaşık %70 ve üzerinde kilo kaybına yardımcı olan bu operasyon bmı değerleri fazla olan diyabet hastası kişilerde uygulanır.

SADI-S

Bu yöntem hem kilo vermek isteyenlere hem de diyabet hastalarına hekimlerimiz tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Operasyon çift taraflıdır obezite cerrahisi ve metabolik cerrahiyi ilgilendirir. Diyabet, yüksek kolestrol ve yüksek tansiyona bağlı obezitenin çözümü olarak da kabul edilen bu yöntem, operasyon sonrası verilen diyete problemsiz devam edilebilmesini sağlar.

RnY Gastrıc Bypass

Rnygastrik bypass tıpkı sadı-s gibi hem obezite hem de metabolizma cerrahisinin birlikte işlediği bir operasyondur. Dünyada yaygın olarak kullanılan bu yöntem, operasyon sonrasında hastanın küçük miktarlar yiyerek bile doymasını amaçlar. Ameliyat sonrası kişinin hormonları dengelenir ve iştahı eskisine göre azalır bunların sonucu olarak da bağırsaktaki gıda emilimi düşer.

Gastrik Balon

Sıklıkla obezite hastalarında tercih edilen bu yöntem en kolay kilo verme yollarından biridir. Operasyon yaklaşık 15-20 dakika sürer ve sonrasında kişi aynı gün içinde kendi rutin hayatına dönebilir. Gastrik balon operasyonlarında kişinin midesinin hacmi önemli ölçüde azaldığı için kilo verimi çok daha rahat ve kolay olur. Yerleştirilen bu balon, kişinin midesinde 6-12 ay kadar kalır ve sonrasında tıpkı yerleştirildiği gibi 15 dakikalık bir operasyonla çıkarılabilir.
Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Med-Unico WhatsApp
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?